Odszed od nas Starszy Sierżant Stanisław Paszul, żołnierz Armii Krajowej na Wilenszczyznie, pseudonim AK – “Węgiel”, więzień NKWD, sybirak do 1956 roku.

 

Stanisław Paszul urodził się 11 listopada 1923 roku, w osadzie wojskowej Mikulsk Łaby, województwo Nowogródek, jako syn polskiego legionisty Jozefa Paszula. Studiował rolnictwo w szkole w Berdowkach. Był członkiem organizacji podziemnej “Oset”, przeszedł przeszkolenie dywersyjne, w stopniu kaprala został przydzielony do oddziału lotnego 6 batalionu “Pala” 77 pulku. Już za życia chodził owiany legendą walki o Polskę Wolną i Niepodległą. Walczył o Wilno w operacji “Ostra Brama”. Wraz z plutonem “Listka” przebili się z okrążenia przez NKWD do Puszczy Nabłockiej. 14 Wrzesnia 1944 roku we wsi Bobrowice zostali okrążeni przez Armię Czerwoną i w zaciętei walce z przeważającymi siłami rozbici. Stanisław Paszul wzięty do niewoli był bestialsko torturowany i więziony przez NKWD w Lidze. Przez  sąd sowiecki został  skazany na 10 lat Syberii.

 

Od 1944 do 1948 roku przebywa w łagrze  Pieczorno – Workuta,

od 1948 do 1954, przebywa w łagrze Zaoziornyj – Tajszet,

od 1954 do 1956 w łagrze Krasnojarsk, północny Niesielsk, posiołek Teja.

 

W 1956 roku zostaje zwolniony i wraca do Polski. W tym tragicznym czasie gdy w Polsce szaleje UB, Stanisław Paszul pracuje w slynnej dziś, Stoczni Gdanskiej. W dniu 24.V. 1963 roku emigruje do USA aby połączyć się z rodziną, którą wywieziono na Sybir w 1940, a która przeszła cały szlak bojowy z Armią Generała Andersa. I tutaj w Ameryce Stanisław Paszul staje się sumieniem Polonii, walczy o prawdę z zakłamaniem polityków, dziennikarzy, pisarzy, artystow, głośno mowi o “Golgocie Polskiego Narodu” w Rosji sowieckiej.

 

To dzięki Stanisławowi Paszulowi, jego determinacji i ofiarności, stoi dzisiaj “Pomnik Katyń – 1940, Sybir – 1939”  w Jersey City, to dzieki Stanisławowi Paszulowi jest tam płaskorzeźba “Matki Boskiej Nowego Jorku”, ktora sam ufundowal, to dzieki Niemu stoi pomnik Andersa w Amerykanskiej Częstochowie, to dzieki Paszulowi jest dzisiaj piękny kościół w Bielicy nad Niemnem.

 

Za swoje czyny Stanisław Paszul, był odznaczony:

Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta od RP -1991r,

Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej - 1992r,

Medalem Wojska Polskiego (trzykrotnie),

Krzyzem AK,

Krzyzem Partyzanckim,

Odznką Miecze Halerowskie - SWAP,

Medalami SWAP-u,  

Odznaką Sybirakow,

Odznaką AK – Wilenskie.

 

Stanislaw Paszul zmarł w Polsce, został pochowany w dniu  29 grudnia 2008r, na cmentarzu Weteranów Armii Polskiej w Amerykanskiej Czestochowie, przed pomnikiem “Mściciela”.

Pozostawił w smutku dwie córki, syna, wnuczki i wielu oddanych Mu przyjaciół.

 

Czesc Jego Pamięci.